Семінаристи
Десять героїв. Десять різноманітних захоплень. Десять роликів, в яких розвінчуватимемо стереотипи про хлопців, які обрали священиче життя. Хто вони? Чим цікавляться? Чи дійсно, окрім молитов, книжок, маханням кадилом, нічим не цікавляться? І чим, власне, для них є семінарія: обмеженням чи, навпаки, свободою?
Спробуємо разом зі студентами Київської Трьохсвятительської духовної семінарії з іншої сторони подивитись на життя майбутніх священиків і за однаковими чорними підрясниками побачити всю багатогранність цих непересічних особистостей.
Короткий довідка з історії греко-католицьких семінарій
Першою духовним навчальним закладом для греко-католицьких священиків імперії Габсбургів була Королівська греко-католицька семінарія св. Варвари, більш відома як Барбареум. Заснована у 1774 році імператрицею Марією Терезією у Відні при церкві св. Варвари. Діяла семінарія лише 10 років, за цей час там навчалось 46 греко-католиків.
У 1783 році австро-угорський цісар Йозеф ІІ, син імператриці Марії Терезії, заснував Генеральну духовну семінарію у Львові. Тут навчались майбутні священики з Галичини, Закарпаття, Пряшівщини, Семигороду (Трансільванії), Крижевецької єпархії (Югославія), Хорватії. У 1939-му, з приходом у Львів Червоної Армії, семінарію було закрито. Під час Другої світової війни діяльність семінарії була відновлена, проте ненадовго. В 1945-му її ліквідувала радянська влада, а більшість викладачів заарештовано і вивезено в концтабори.
На початку ХХ століття, а саме в 1907 року, в Станіславові (Івано-Франківськ) також було засновано Греко-католицьку духовну семінарію. Проте вже в 1915 році, під час Першої світової війни, семінарію закрили російські війська. Через два роки робота закладу була відновлена і навчання проводилось аж до 1945 року, коли семінарію знову закрили.
З 1946 року починається новий етап в житті семінарій — підпільний. Хлопці, які відчували покликання, зустрічались з викладачами вечорами, впродовж дня перебуваючи на світській роботі. До таємного навчання юнаки приступали після благословення єпископа. Все зберігалось у строгій таємниці. Ті ж хлопці, які не мали зв’язку з Церквою у підпіллі, навчались у православних семінаріях.
Вихід УГКЦ з підпілля став новим диханням в житті духовних навчальних закладів. Відновлюють свою діяльність Львівська та Івано-Франківська духовні семінарії. Починає легально діяти й Тернопільська духовна семінарія, яка постала в часи підпілля УГКЦ на теренах Івано-Франківщини та Тернопільщини з благословення митрополита Володимира (Стернюка) як філія Львівської духовної семінарії Святого Духа.
Свій шлях пройшла і Дрогобицька духовна семінарія. У 80-х роках, у зв’язку з нестачею греко-католицьких священиків, в приватних будинках м. Самбора починають проводити курси з підготовки богословів. Коли ж у 1989 році Собор Пресвятої Трійці в Дрогобичі став частиною УГКЦ, у вільні приміщення при церкві переводять й богословські курси з Самбора. З 1990 по 1992 роки тут діяла пришвидшена група, для тих семінаристів, які вже мали вищу освіту. З 1992 року семінарія припиняє діяльність. І лише в 1994 році, на базі катехитичних курсів, які продовжували весь цей час діяти при соборі, було засновано Дрогобицьку духовну семінарію.
Наймолодшою семінарією на теренах України є Київська Трьохсвятительська духовна семінарія. У вересні 2010 року Блаженніший Любомир освятив приміщення й було набрано перших 13 семінаристів. Місією семінарії є підготовка священнослужителів для північно-центральних, східних та південних теренів України.
За кордоном майбутні греко-католицькі священики навчаються в Українській семінарії при Люблінському католицькому університеті (Польща), Семінарії Святого Йосафата у Вашингтоні та Святого Василія Великого в Стемфорді (США), Митрополичій семінарії Святого Духа в Оттаві (Канада) та Семінарії Святого Йосафата в Куритибі (Бразилія).
Джерела:
- Сайт Львівської духовної семінарії Святого Духа
- Сайт Івано-Франківської духовної семінарії імені Святого священномученика Йосафата
- Сайт Тернопільської духовної семінаріії імені Патріарха Йосифа Сліпого
- Сайт Дрогобицької духовної семінарії блаженних священномучеників Северина, Віталія та Якима
- Сайт Київської Трьохсвятительської духовної семінарії
- Барбареум (сторінка у Вікіпедії)